Fikret Ürgüp Deliler Dünyasında Bir Marjinal

Hem kendi hem de eşi Mahpeyker Sultan'ın soylu geçmişine sınırları belirlenmiş hayatın düzenine isyan ederek marjinal ve bohem yaşamı tercih eden bir sanatkâr...

Responsive image
YAZAR
İbrahim Tüzer
DOSYA BOYUTU
3,13 MB
YAYIN TARIHI
2018
DIL
Türkçe
ISBN
9786053424093

Bir Fikret Ürgüp Deliler Dünyasında Bir Marjinal kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Fikret Ürgüp Deliler Dünyasında Bir Marjinal kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap İbrahim Tüzer tarafından yazılmıştır.


Deliler Dünyasında Bir MarjinalKim bu Fikret Ürgüp? Tıp alanında yapmış olduğu dahiliye ihtisasını yeterli görmeyip insanın tüm hallerini merak eden bir bilinçle psikiyatride de uzmanlaşan bir sanatkâr…Şizofrenlerle ilgili yazılan ilk bilimsel monografiye sanat eseri tadı katan; Amerika ve Avrupa’da bulunduğu yıllarda muazzam kültürel geri planıyla kaleme aldığı yazılarını dönemin sanat ve edebiyat dergilerine yollayan bir sanatkâr…Ruh hekimi olarak önce kendi evrenini sonra da iç dünyalarını keşfettiği insanların histerik hallerini, bilinç kıvrımlarını rüya, bilinçaltı ve fantastik ögelerle derinleştirdiği anlatılarında sezdiren bir sanatkâr…Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, sözün bittiği yerde resme sığınan ve kara kalem desenlerinde kararan dünyayı çizen bir sanatkâr… Sait Faik Abasıyanık’dan Ahmet Hamdi Tanpınar’a; Asaf Halet Çelebi’den Nazım Hikmet Ran’a uzanan dostluk köprüsünü sadece doktor olarak değil poetik bir akrabalık olarak da kuran bir sanatkâr… Hem kendi hem de eşi Mahpeyker Sultan’ın soylu geçmişine, sınırları belirlenmiş hayatın düzenine isyan ederek marjinal ve bohem yaşamı tercih eden bir sanatkâr… “Sahici insan serüveni”ni geride bırakarak Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde “bu dünyadan kurtul”an bir sanatkâr…(Tanıtım Bülteninden)  


30 TL. Hem kendi hem de eşi Mahpeyker Sultan'ın soylu geçmişine, sınırları belirlenmiş hayatın düzenine isyan ederek marjinal ve bohem yaşamı tercih eden bir sanatkâr.